1955-1991
Trabant.cz
Motiv dne
... přehled literatury
přihlášení

Nejste zaregistrovaní? Registrace na Trabant.cz je zdarma a přinese Vám řadu výhod.

 
 

Dostupná literatura k automobilu Trabant

Udržovací příručka pro osobní vůz "Trabant"

VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau

Fachbuchverlag Leipzig, 1963–1984

Udržovací příručka formátu A5 byla dodávána jako základní materiál k nově koupenému vozu výrobním závodem. Obsahuje informace k obsluze a údržbě vozidla a základní seřizovací úkony. Jednotlivá vydání byla aktualizována společně se změnami zaváděnými do výroby, proto tyto příručky relativně věrně odráží aktuální dobové změny vozidel. Fotografie naproti tomu často zaostávaly za aktuální podobou vozidla.

Také české překlady Udržovací příručky vznikaly pod záštitou výrobního závodu, je to znát na poněkud krkolomné češtině v nich použité. První české vydání se váže ještě k typu 600, ostatní jsou již platné pro typ 601. Poslední česká vydání byla pořízena někdy v polovině 80. let, což souvisí s ukončením dovozu trabantů do tehdejší ČSSR. Německá ilustrovaná vydání s "ležatou" orientací z druhé pol. 80. let nebyla nikdy v českém jazyce vydána.

přehled vydání on-line zdroje
 

Dílenská příručka osobního automobilu Trabant 601

VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau

Fachbuchverlag Leipzig, 1966–1986

Tovární materiál určený pro opravářské dílny a servisy. Popisuje krok za krokem nejdůležitější opravy automobilu Trabant, především specifické záležitosti. Některé dobově běžné postupy nejsou uvedeny (např. co se týče elektrických zařízení). Příručka není určena nezkušeným amatérům, postupy jsou často heslovité a vyžadují speciální nářadí a přípravky. K dílenské příručce byly výrobním závodem dodávány dodatky reflektující změny ve výrobě.

přehled vydání on-line zdroje
 

Katalog náhradních dílů Trabant 601

Mototechna, n.p., Praha

NADAS Praha, Alfa Bratislava, 1968–1978

Česká verze katalogu ND pro Trabant 601 vycházela jako zájmová publikace Mototechny Praha, resp. Bratislava od druhé poloviny 60. let zhruba po jedno desetiletí, včetně několika korekčních dodatků. Prvá vydání v bílé obálce obsahovala fotografie dílů (kvalita snímků s časem a dotisky rapidně klesala), v pozdějších (velmi rozšířených) vydáních v modré obálce jsou již díly zobrazeny v ilustracích ("explozivních" náčrtech skupin dílů).

První fotografické vydání je zajímavé mj. tím, že obsahuje spoustu součástek platných ještě pro vozy Trabant 500/600, a tak může sloužit jako dobrá pomůcka pro majitele těchto u nás vzácných vozu. Stejně jako ostatní literatura v našich zemích se ani katalogy ND bohužel nedočkaly v 80. letech aktualizace, proto v nich majitelé novějších vozů některé díly či celé skupiny nenaleznou.

přehled vydání on-line zdroje
 

Jezdíme trabantem

Ing. Eberhard Preusch

Naše vojsko, SNTL, Práce, NADAS Praha, NADAS Praha, 1969–1974

V NDR dlouho vydávaná kniha, jejíž počátky sahají až někdy k vozidlům P 50. U nás se dočkala dvou překladů, z nichž především druhý s oranžovou obálkou je poměrně známý a rozšířený. Kniha je rozdělena do tří částí. V prvé se čtenář seznamuje s charakteristikami motoru trabanta, způsoby ovládání vozu a technikami jízdy za různých podmínek a situací. V druhé části jsou nastíněny základní méně náročné údržbové úkony, které jsou pak v části třetí rozšířeny o dovednější postupy. Závěr knihy patří osvědčeným námětům na svépomocná vylepšení vozidla. Pozdější německá vydání se překladu nedočkala.

přehled vydání on-line zdroje
 

Údržba a opravy vozů Trabant 600 a Trabant 601

Vlastislav Šlehofer

SNTL/ALFA Praha, SNTL Praha, 1971–1984

Podrobný obsáhlý text sestavený vedoucím značkové opravny Trabant takřka zcela supluje Dílenskou příručku co se týče postupu oprav, vč. montáže a demontáže dílů nebo celých funkčních skupin. Na rozdíl od Dílenské příručky však autor rozebírá většinu postupů do větší šíře a uvádí také principy činnosti, důvody pro jednotlivé úkony, možné výjovové odchylky a varuje před možnými chybami v postupu. Spolu s pokyny pro správné ovládání a ošetřování vozu a bohatou obrazovou částí se tak tato kniha stala neoficální trabantí "biblí" a základním studijním materiálem každého československého trabantisty. Nelze, než litovat, že poslední vydání přišlo v letech, kdy byly do výroby trabantů zaváděny zásadní změny, které se již nedočkaly zpracování v dalším vydání "šlehofera" (např. 12V elektroinstalace, nové poloosy, karburátor 28 H 1-1).

přehled vydání on-line zdroje
 

Elektrická zařízení vozu Trabant

Milan Skalský

TK Praha, 1974

Zdařilá publikace na vysoké odborné úrovni rozebírá do značných detailů a v širokém záběru všechny aspekty elektroinstalace automobilu Trabant. Vycházela jako technická příloha zpravodaje pražského Trabantklubu a v kompletním stavu je vyhledávaným sběratelským kouskem zvláště pro fandy a milovníky klasické 6V elektroinstalace. Většinu vědomostí z publikace lze ovšem uplatnit i pro instalaci 12V a nelze proto než doporučit text všem, kteří se zbytečně obávají elektřiny ve svém vozidle.

přehled vydání on-line zdroje
 

Trabant 601

Ing. Martin Kmeť

Alfa Bratislava, 1979–1986

Tato drobná knížečka, která se vám všude vejde, by se dala označit jako "slovenský šlehofer". V mnoha ohledech stručnější, praktičtější, méně dílenský, zato s radami pohotovými a takříkajíc "na dojetí". Začátečníkovi se vyplatí mít ji po ruce. Už kvůli přehledně sestaveným tabulkám poruch, jejich možných příčin a pokynům k odstranění. Zdrojem inspirace může zůstat ještě dlouho po osvojení běžných dovedností.

přehled vydání on-line zdroje
 

Technický rádce – Trabant

JUDr. Zdenek Svátek a kol.

TK Liberec, 1999–2003

Soubor technických článků, uveřejňovaných od roku 1990 ve zpravodaji Trabant-klubu Praha. Text lze použít spíše jako doplňkový materiál, neboť chybí systematická kostra a jednotlivé příspěvky, od několikařádkových po i vícestránkové, mají různorodou kvalitu i vypovídací schopnost. Ačkoliv se najdou v textu jistě dobré rady, postupy i vylepšení, některé informace jsou na více místech duplikovány, hledání je díky chybějícímu rejstříku a podrobnějšímu obsahu zdlouhavé, ne-li nemožné. Prohřeškem proti odbornosti textu jsou také doslovné citace klasické trabantistické literatury bez udání jakéhokoliv zdroje.

přehled vydání on-line zdroje
 
© 2021 Trabant.cz  •  Všechna práva vyhrazena. Chcete-li něco veřejně použít, raději se nás zeptejte, rádi pomůžeme.  •  info@trabant.cz TOPlist