1955-1991
Trabant.cz
Motiv dne
... diskuzní fórum
přihlášení

Nejste zaregistrovaní? Registrace na Trabant.cz je zdarma a přinese Vám řadu výhod.

Výpis vlákna

Technický benzin (16)
Vašek D.
13/9/2006 14:34:18
S amylalkoholem to bude dost podobné - taktéž jich je více, obecně bude lepší do paliva isoamylalkohol. Spíš bych preferoval užití nižších alkoholů, ty mají vyšší oktanová čísla a hlavně nemají tak vysoké body varu. U amylalkoholu a jemu podobných alkoholů může už nastat při nižších teplotách problém s nedostatečnou těkavostí. Nejlepší je vždy dané palivo vyzkoušet, při normálním a standardně provedeném testování se motor prakticky nemůže poškodit:-).
Jet
11/9/2006 14:00:35
Vazeni, mel bych dotaz na podobne tema Jak to odbornici vidi pouzit misto butanolu amylalkohol (pentanol)?
mp Profil uživatele + foto
1/9/2006 20:26:33
Kontakt je v linku níže, je to Ostrava. Nabízí sice jen letecký benzin, ale má (nebo měl) toho víc. Pochopil jsem to tak, že TB má jen občas. Všechno mi to nevykupte :-))

[URL]
Kajda Profil uživatele
1/9/2006 12:57:24
>Jinak, člověk, který tyto "paliva" prodává, je nabízí trvale a veřejně, nešlo tedy o nějaký >výprodej. Proto jsem se ptal na použití butanolu v průmyslu, předpokládal jsem, že jde o >nějaký odpad.

Jest možné získat kontakt? Také mám Trabanta na "dojetí" :)
(Jestli to možné je, stačí do mailu, dík)
1/9/2006 09:48:48
Protože jde o Trabanta, kterému končí STK příští rok v červnu a na další už nejdu, neberu otázku paliva nijak zvlášť vážně. Stačí mi, když to bude jezdit a nebude příliš kouřit. Na směsi TB+M6AD+butanol mě zaujaly její dobré vlastnosti, proto jsem o tom napsal.

Kolik je v TB oleje nemám tušení, ale soudě podle barvy TB a kouření studeného motoru je ho tam víc, než by mělo být. Trochu pomůže naředění butanolem. Prozatím to řeším tak, že startuji na normální benzín a po zahřátí motoru se přepnu na "zoufalcovu směs", kouření je pak v normě. Samozřejmě vím o tom, že to není košer. Později koupím ještě čistý letecký benzin a TB více naředím.

Jinak, člověk, který tyto "paliva" prodává, je nabízí trvale a veřejně, nešlo tedy o nějaký výprodej. Proto jsem se ptal na použití butanolu v průmyslu, předpokládal jsem, že jde o nějaký odpad.
Vašek D.
1/9/2006 08:21:47
O který z butylalkoholů jde se nepozná tak snadno, jedině chemickými reakcemi. Také to může být směs alkoholů. Sekundární butylalkohol smrdí podobně jako iron na okna. O použití butylalkoholu: v chemii se používá na výrobu esterů, které se pak přidávají do lepidel (resolvan, kanagom,...), jinak čistý butanol má zhruba tak 10x vyšší cenu než technický benzín, není to úplně halířová chemikálie. Takže deset korun za litr byl celkem dobrej kauf:-) Nevýhodou je ten olej, jelikož jsem pár motorů ježděných na M6AD rozebíral a je to na nich vidět, jsou mnohem víc zakarbonované. PS: Jak jsi stanovil množství oleje v tom tech. benzínu a jak ho hodláš upravit na 1:50?
Dan Profil uživatele + foto
1/9/2006 02:15:47
Co jsem slysel, maji tyhle prostredky chranit sedla ventilu, ktere olovo mazalo. Trabi ovsem ventily nema, tak moc nevim, k cemu by to mohlo byt. Rekl bych, ze olej v benzinu maze vsechno mnohem lepe.
Nebal bych se, ze to uskodi, ale myslim, ze to k nicemu nebude.
Mr_Kuj Profil uživatele + foto
1/9/2006 00:48:42
Mam jednu otazku, nejdem kvoli tomu zakladat dalsie vlakno, dam to sem: Aj mne sa podarilo nieco zohnal, konkretne je to aditivum OMV, ktore sa predava na benzinkach, ja ho mam zadarmo par lahvi. Jedna sa o aditivum ktore sa dava do bezolovnateho benzinu pre starsie auta ako nahrada olova. Neviem co s tym a je mi luto to niekam vyhodit. Chcem to skusit pridavat do benzinu do Trabiho, tankujem 95tku. Aky je vas nazor na to? Viem ze tym nic nedocielim, ani nezvysim vykon, ani nic ineho, len sa chcem spytat ci to nemoze nejak uskodit motoru, resp. ci to moze pomoct "mazaniu"...atd....dik za rady.
31/8/2006 14:42:42
Koupil jsem levně větší množství technického benzinu, který ale má tu drobnou vadu, že už je s olejem M6AD. Přikoupil jsem i butylalkohol, protože ač laik, matně jsem si vzpomněl na zvyšování oktanového čísla lihem. Odkud benzín je jsem raději nezkoumal, o butylu platí totéž. Nevím ani, jestli je to opravdu butyl, jak to poznat? Cítit je jako líh smíchaný s toluenem. Jinak, koupil jsem ho levně, 10,-Kč litr, TB 15,-Kč litr celkem toho mám 1000 litrů.

Zkoušel jsem různé mísící poměry, lze jezdit i na čistý butyl, ale hůř se startuje a výkon nic moc. Při jizdě na čistý TB zase znatelně vyšší klepání motoru. Při 20% butylu je vše OK, klepání se mi dokonce zdá být menší, než u běžného automobilového benzinu.

K čemu s butyl v průmyslu používá? Může jít o nějaký odpad? Na sudu je nálepka "Třída odpadu xxx" - můžu vyfotit.
Vašek D.
31/8/2006 13:51:22
A ještě dvě drobnosti - 1)M6AD není olej pro dvoutakty. M2T anebo nějaký lepší olej. 2) Butylalkohol není jeden, ale tři: n-butylalkohol, isobutylalkohol a sekundární butylalkohol. O kterém z nich je řeč? Isobutanol by byl podle mého názoru nejlepší.
Vašek D.
31/8/2006 13:48:15
Zajímavé palivo, akorát vzhledem k ceně butanolu by se jeho masivní používání moc nerentovalo. Alkoholy mají obecně vysoká oktanová čísla, ethanol dokonce přes sto, akorát že do sebe rádi váží vodu. Myslím, že 20% butanolu v tech. benzínu by mohlo být dobré palivo, každopádně motor se jeho krátkodobým užitím za účelem testu nezničí. Akorát že na tuto směs může jezdit jen ten, kdo má butanol zadarmo:-).
31/8/2006 07:25:27
Je tady nějaký chemik, který by posoudil vhodnost směsi: technický benzin+M6AD+butylalkohol (20%).

Předem upozorňuji, že je to do Trabika na odpis. Jde mi o to, jaké účinky má butylalkohol. Podle zkoušek jsem došel k závěru, že tato směs je lepší než technický benzín a hodně se blíží normálnímu benzinu.
Georgius
26/10/2005 09:17:24
na cisteni je levnejsi "Benzinovy cistic", Technický benzin je malinko drazsi a jen o malo cistsi
Tommy FORSAGE
26/10/2005 08:31:39
Na mytí v každém "kutilském" obchodě (OBI,Baumax,Bauhaus,...) nebo drogerii, ale do nádrže se Ti to nevyplatí, protože zde je techničák dražší než normální natural... Jo a Pražáci na technický benzín nejezdí:-)
Georgius
25/10/2005 17:30:27
Nechces na nej jezdit ze ne!
Barky
25/10/2005 15:46:41
Nazdar wsicky!
Newite kde bych v Praze sehnal nejakej technicak?
na začátek předchozí  1  další na konec

Odepsat na: Technický benzin

Text: Kdo jsi:  E-mail: 
Vlákno:

Příloha:       

Pro zvýraznění částí textu můžete používat dvě HTML značky: <b>tučně</b>, <i>kurzívou</i>.
Pozor! NEZAPOMEŇTE uvést v ukončovací značce lomítko (/), jinak můžete ztučnit nebo zkurzívnit celý text na stránce.

Odkazy na jiné stránky pište jako http://www.neco.cz/stranka.html. Odkaz se nahradí textem zástupným textem [URL], který bude po kliknutí směřovat jako aktivní link na požadovanou adresu.

Příspěvek neprochází korekturou, ale putuje ihned na stránky. K příspěvku lze přiložit jakýkoliv soubor do velikosti 1 MB. Tento soubor si bude pak moci každý stáhnout odkazem jednoduše přímo z diskuzního fóra. Kolonka e-mail není povinná.

© 2019 Trabant.cz  •  Všechna práva vyhrazena. Chcete-li něco veřejně použít, raději se nás zeptejte, rádi pomůžeme.  •  info@trabant.cz TOPlist