1955-1991
Trabant.cz
Motiv dne
... články
přihlášení

Nejste zaregistrovaní? Registrace na Trabant.cz je zdarma a přinese Vám řadu výhod.

 
 

Novinky v konstrukci motorových vozidel - Trabant 600

Malý čtyřsedadlový automobil z NDR, Trabant, vyrábí automobilka Sachsenring ve městě Zwickau, v němž má výroba motorových vozidel již padesátiletou tradici. Po několikaletém postupném vývoji dosáhl tento vůz výhodných vlastností jak z hlediska pohodlí jízdy, tak z hlediska výkonu a spolehlivosti.

Základní koncepce vozu zůstává nezměněna. V samonosné karosérii z plechových výlisků s krycími díly z umělé hmoty duroplast je vpředu uložen dvouválcový dvoudobý vzduchem chlazený motor, který přes čtyřstupňovou převodovku a diferenciál pohání přední kola. Motorová skříň je v bloku se skříní spojky a převodovky, hřídele převodovky leží tedy napříč vozu. Diferenciál, který je za převodovkou, je poháněn soukolím s čelním ozubením. Změny spočívají v tom, že motor má nyní zvýšený obsah 594 cm3 a že všechny převodové stupně jsou vybaveny synchronizací. Při úpravě převodovky byla zároveň zavedena nová konstrukční změna, která ponechává volnoběžku v činnosti pouze ve čtvrtém převodu. Odpadá tedy její ruční vypínání. Spotřeba paliva následkem této změny nestoupla, ovládání se zjednodušilo a ukázalo se, že v provozu lze pohotově brzdit motorem i bez ručního ovládání volnoběžky, neboť postačuje zařadit některý z nižších převodů. (Odpadá možnost brzdit motorem ve IV. převodu, což není u dvoudobého motoru na závadu. Účinnost takového způsobu brzdění je beztak malá.) Nová úprava převodovky spolu s měkčím uložením motoru v pryžových lůžkách přinesly podstatné snížení hlučnosti chodu. O chlazení je i nadále postaráno axiálním dmychadlem na pravé straně motoru, které je od klikového hřídele poháněno klínovým řemenem. Ohřátého chladicího vzduchu se v zimním období využívá k vytápění karosérie.

Obr. 1: Čtyřsedadlová limuzína Trabant 600 tvoří hlavní výrobní náplň automobilky Sachsenring. Je to malý rodinný automobil s jednoduchým dvoudobým motorem. Výtvarně podstatně lepší karosérie modelu 601 se připravuje

Obr. 2: Od základního modelu je odvozen přitažlivý malý vůz typu kombi s přídavnými zadními dveřmi. Při obsazení čtyřmi osobami lze do zadní části naložit 80 kg zavazadel, při obsazení dvěma osobami 210 kg nákladu

Přední kola jsou nezávisle vypružena příčným listovým perem, které tvoří horní rameno příčného závěsného rovnoběžníku. Dolní ramena jsou plechové výlisky trojúhelníkového tvaru. Zadní, nepoháněná kola, jsou zavěšena na úhlových kyvadlových polonápravách a jsou rovněž vypružena příčným listovým perem. Vpředu i vzadu jsou pera doplněna teleskopickými dvojčinnými kapalinovými tlumiči. Bubnové brzdy jsou hydraulické, s mechanickým ovládáním zadních brzd od ruční brzdové páky.

Trabant se dodává jako čtyřmístná limuzína nebo jako čtyřmístný vůz kombi se sklopnými zadními sedadly. U této varianty lze využít ložného prostoru 1,4 m3 pro dopravu zboží, jež se nakládá zadními dveřmi. Estetické řešení je zdařilé u verze kombi, která nikterak nepřipomíná dodávkový automobil, neboť má značně sešikmené zadní okno a prodloužená zadní postranní okna.

V automobilce Sachsenring byly investovány značné částky do zařízení pro výrobu vozu Trabant. V porovnání s ostatními automobilkami zde navíc vyrábějí sami hmotu duroplast. Hlavním účelem tu je úspora kvalitního hlubokotažného plechu, jíž se dosahuje tím, že vnější panely karosérie jsou zhotovovány nízkotlakými lisy z netkaných rohoží z bavlněných vláken a fenolické pryskyřice. Z bavlněných vláken se užívají jedině ta, jichž nemůže využít textilní průmysl. Jsou to především vlákna krátká i různý odpad. Surové rohože se skládají ze 70 až 100 vrstev bavlněných vláken a jejich tloušťka je 50 až 60 mm. Tyto rohože procházejí kalandrem, který je zhušťuje, pak putují v nastříhaných kusech pod lisy, v nichž pod tlakem 40 až 60 kp/cm2 a při teplotě 160 až 170 °C vznikají vnější panely karosérie.

Obr. 5: Záběr z lisovny duroplastových panelů karosérie. Vlevo jsou nastříhané rohože z bavlněných vláken a fenolické pryskyřice, uprostřed je výlisek střechy po vyjmutí z lisu. Lisuje se za teploty okolo 160 °C při tlaku 50 kp/cm2

Poněvadž duroplast je zhotoven na bázi fenolické pryskyřice, má vlastnosti termosetu, čili dalším ohřevem již nezměkne. Svařování jednotlivých panelů mezi sebou nebo s plechovými díly tedy není možné. Spoje jsou proto většinou lepené, popř. sdrábkované. Povrchová úprava je shodná pro plech i pro duroplast, užívá se syntetických vypalovacích laků. Duroplast, jímž se nahrazuje plech tloušťky 0,8 mm, má tloušťku 3 mm. Při těchto tloušťkách mají oba materiály srovnatelnou pevnost v tahu (plech 300 kp/cm šířky, duroplast 290 kp/cm šířky) , a duroplast má větší pevnost v ohybu (plech tloušťky 0,8 mm 300 kg/cm šířky, duroplast tloušťky 3 mm 480 kp/cm šířky). Přitom 1 m2 duroplastu tloušťky 3 mm váží 4,1 kg, kdežto 1 m2 plechu tloušťky 0,8 mm váží 7 kg. Proražená a poškozená místa panelů z duroplastu lze poměrně snadno spravovat epoxydovou pryskyřicí za studena.

Trabant 600 je nepříliš prostorný čtyřsedadlový automobil jednoduché konstrukce, vhodný pro malé rodiny. Užití duroplastu vyplývá ze specifických podmínek průmyslu Německé demokratické republiky, v nichž je nutné šetřit kvalitním plechem, přičemž jsou dostupné vhodné suroviny pro duroplast. Kombinace plechu s duroplastem je dražší než karosérie celoplechová. Velice praktickou variantou je typ kombi a celkové uspořádání podvozku umožňuje i postupné zavádění dalších variant.

Obr. 3: Hnací agregát, pohled odzadu (vlevo) a odpředu. Motor je uložen s klikovým hřídelem napříč vozu, převodovka je vedle něj, rozvodovka za motorem

Obr. 4: Schéma vnitřního uspořádání typu kombi. Záložní kolo je pod zadní podlahou

Hlavní údaje vozu Trabant 600
Motor: dvoudobý, dvouválcový, vzduchem chlazený, s plněním ze skříně, rozvod rotačním šoupátkem, klikový hřídel napříč vozu. Vrtání 72 mm, zdvih 73 mm, zdvihový obsah 594 cm3, kompresní poměr 7,6, maximální výkon 23 k při 3800 až 4000 ot/min, maximální kroutící moment 5,2 kpm při 2700 až 2800 ot/min. Mazání mastnou směsí ,v poměru 1 : 33. Chlazení vzdušní, s axiálním dmychadlem, poháněným klínovým řemenem od klikového hřídele.
Převodná ústrojí: spojka kotoučová, suchá. Převodovka čtyřstupňová, se synchronizací všech stupňů. I — 4,08; II — 2,32; III — 1,52; IV — 1,03 ( + volnoběh); Z — 3,83. Pohon předních kol, převod na nápravu 4,33. Rozměry, váhy, výkony: délka 3361 mm (kombi 3400 mm), šířka 1493 mm, výška nezatíženého vozu 1465 mm, rozvor náprav 2020 mm, rozchod vpředu 1211 mm, vzadu 1255 mm, světlost 155 mm. Maximální celková váha limuzíny 950 kg (kombi 1000 kg), vlastní váha 620 kg (660), nosnost 330 kg (kombi 4 osoby + 80 kg nebo 2 osoby + 210 kg). Maximální rychlost 100 km/h, norma spotřeby 6,8 l/100 km směsi oleje s benzinem okt. č. 78.

Zdroj článku: Automobil, 7/1963

Vloženo: 18/11/2005 • Zpracoval: Vladimír Vlach • Z vlastních podkladů

© 2021 Trabant.cz  •  Všechna práva vyhrazena. Chcete-li něco veřejně použít, raději se nás zeptejte, rádi pomůžeme.  •  info@trabant.cz TOPlist