1955-1991
Trabant.cz
Motiv dne
... technika
přihlášení

Nejste zaregistrovaní? Registrace na Trabant.cz je zdarma a přinese Vám řadu výhod.

 
 

Technika automobilu Trabant

Články v kategoriiod rokudo rokuřadit podle
SM 26/59 - Jak vám jezdí P-70
Postihla nás záplava dopisů — kdy se dostane na naše „péčka". Uspíšit anketu o tomto domněle „odstrkovaném" voze chtěli někteří tak, že nám posílali své zkušenosti již od jara. Nepohlíželi jsme nikdy spatra na tento vozík, ale protože je jich z dovezených vozů skutečně nejméně, považovali jsme za povinnost vyhovět přání většiny a uvést dříve výsledky ankety o rozšířenějších typech vozů.
Automobil 7/63 - Novinky v konstrukci motorových vozidel
Malý čtyřsedadlový automobil z NDR, Trabant, vyrábí automobilka Sachsenring ve městě Zwickau, v němž má výroba motorových vozidel již padesátiletou tradici. Po několikaletém postupném vývoji dosáhl tento vůz výhodných vlastností jak z hlediska pohodlí jízdy, tak z hlediska výkonu a spolehlivosti.
DSV 2/65 -Jak dobrý je motor Trabanta?
Během vývoje motoru Trabanta typu P60 se zdvihovým objemem 600 ccm byl proto zvýšen maximální výkon ze 20 na 23 ks při 3900 ot./min., naproti tomu maximální točivý moment vzrostl ze 4,5 na 5,2 kpm při 2750 ot./min. Tím vůz dosahuje bezpečně maximální rychlosti 100 km/h a zrychluje znatelně lépe než s 500 ccm motorem.
SM 26/66–4/67 – Stavíme si obytný přívěs
Žijeme v době rozmachu automobilového průmyslu. Osobní automobil dnes slouží ve stále větší míře i pro rekreační účely k cestám do přírody. Otázka dopravy se zdá v současném pojetí vyřešena, avšak pro mnohé zůstává otevřena otázka pohotového ubytování (pokud není předem řešena chatou, hotelem apod.), a to jak v době dovolených, tak i o sobotách, nedělích a svátcích.
AM 10+11/69 – Trabant 601 s novým motorom
Motoristov sympatizujúcich s malým automobilom Trabant 601 iste poteší skutočnosť, že od prvého štvrťroku 1969 sa bude montovať do vozidla miesto pôvodného motora P-60 nový, vylepšený motor s typovým označením P-63. Táto novinka je určitým prekvapením, pretože výrobca VEB Barkas-Werke v Karl-Marx-Stadte realizoval výrobu nového motora o rok skôr ako pôvodne plánoval.
SM 6+7/73 – Jak jezdit Trabantem
Říkávám občas: „Nejlepší vůz na trhu je Trabant" a je v tom mnohem méně ironie, nežli byste čekali. Nejtěžší prověrkou automobilu jsou soutěže a tam se náš „Jaguár" už mnohokráte vyznamenal. Díky příslovečné německé solidnosti je to vozík takřka nezničitelný, s opravdu minimálními nároky na údržbu.
SM 14/74 – Mazání dvoudobých motorů a olej M2T
Ačkoli jsme se problému mazání dvoudobých motorů olejem přidávaným do paliva v minulosti několikrát věnovali, časté dotazy čtenářů svědčí o tom, že je stále dost nejasností. Rozhodli jsme se proto uveřejnit následující pojednání, jehož autor se podrobněji zabývá všemi důležitými otázkami, ať již základními požadavky na oleje, vlastnostmi různých, v úvahu přicházejících olejů, výsledky praktických zkoušek, problémem nejvhodnějšího mísícího poměru či mazáním motorů při záběhu.
DSV 7/81 – Spaní na střeše automobilu
Autoturisté jsou povětšinou rozhodnuti přespat na cestě co nejjednodušeji a s malými náklady, ale na sedadlech automobilu je pravý spánek možný jen sotva. Kromě toho ne každého baví předtím vyklízet zavazadla z vozu.
DSV 10/85 – O spotřebě Trabanta 601
Celosvětové problémy se zajištěním energií vedly ve všech industrializovaných zemích k rozsáhlým aktivitám směřujícím ke snížení energetické spotřeby. V oblasti automobilového strojírenství bylo obecně všemi výrobci vyvinuto úsilí o snížení spotřeby paliva. Konstruktéři přitom vycházeli z toho, že se na snížení spotřeby musí podílet technický vývoj všech funkčních skupin, přičemž výsledkem jsou široké a také finančně nákladné analýzy a jim odpovídající změny.
DSV 7/89 – Autoelektrika bez záhad - Trabant 12 V (1.část)
Pod nadpisem "Autoelektrika bez záhad" jsme zveřejnili příspěvky k autoelektrice, jejichž základem byla přehledná schémata elektroinstalace automobilů. V číslech 1 až 19 bylo pojednáno o Trabantu (6V), Wartburgu, Škodě a Ladě, v následujícím příspěvku se k Trabantu vracíme zpět a zabýváme se jeho 12-ti voltovým provedením. Změna napětí přišla v říjnu 1983 a v našem časopise jsme o ni pojednali v čísle 10/83.
DSV 7/89 – Autoelektrika bez záhad - Trabant 12 V (2.část)
KMVA a palivoměr — KMVA (Kraftstoffmomentanverbrauchsanzeige neboli ukazatel momentální spotřeby paliva) patří od června 1984 mezi seriové vybavení Trabanta. U provedení S de luxe bylo od té doby upuštěno od palivoměru, který se nacházel na stejném místě, tedy vpravo vedle tachometru. Jako kompromis jsou vybavována tato vozidla ukazatelem momentální spotřeby paliva s ukazatelem rezervy paliva. KMVA byl v našem časopise představen v číslech 10/84 a 12/84.
AUTO 9/90 – Trabant 900 aneb Stále toužíme po Trabantovi
Uronit za ním slzu je málo, za Trabantem, vždyť přece postavil NDR na kola. Že nyní stojí bez povšimnutí vprostřed přílivu vozů ze Západu, za to může nedostatečná pěče, kterou nemilovanému dítěti konzumu dali jeho otcové do vínku. Výtvarník časopisu AUTO Michael Stirm si zkusil promítnout koncepci automobilu Trabant do budoucností.
© 2021 Trabant.cz  •  Všechna práva vyhrazena. Chcete-li něco veřejně použít, raději se nás zeptejte, rádi pomůžeme.  •  info@trabant.cz TOPlist